İslami Oteller
Alternatif Tatil Merkezleri bilgi edinme merkezi... İçkisiz, diskosuz ve tesettürlü hanımlara uygun imkanları olan aile otelleri ve tatil köyleri hakkında aradığınız bütün güncel bilgiler...

Malezya'da Helal Turizm Konferansı yapıldı, Sponsor Caprice Otel


İslami usullere uygun oteller sadece Türkiye'nin ihtiyacı değil. Dünya Müslümanları refah seviyeleri arttıkça önce hacca ve umreye sonra da tatile gitmeye başladılar. Tatil için seçilen otellerin tıpkı gıdalardaki "Helal" etiketi gibi "İslama uygundur" etiketi taşıması şartı aranmakta artık. Türkiye'de İslami Turizm'in öncüsü sayılan Fadıl Akgündüz'ün Caprice Oteli Malezya'da yapılan Uluslararası İslami Turizm Standartlar Konferansı'nın sponsoru oldu. İlgili haberi aşağıya alıyoruz.

I. Uluslararası İslami Turizm Standartlar Konferansı, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da başladı. İki gün sürecek olan konferansta, otelcilik sisteminin İslami kurallara uygunluğu tartışılıyor. Konferansın sponsoru ise Türkiye’de yolsuzlukları ve aldığı mahkumiyetlerle tanınan “Jet Fadıl” lakaplı Fadıl Akgündüz’ün Caprice Group oldu.


Milli Gazete’den Yimuçin Mercanoğlu’nun haberine göre, Kuala Lumpur’da Putra Ticaret Merkezi'nde gerçekleşen konferansta Caprice Group ile Malezya Teknoloji Üniversitesi arasında mutabakat metni imzalandı. İslami standartları uygulayan ilk otel olması nedeniyle konferansa davet edildiği belirtilen Caprice Group, konferansın ana sponsorluğunu üstlenirken konferansa Türkiye'den katılan tek otel olma özelliği taşıyor. İki gün sürecek olan konferansın ilk gününde (dün), otelcilik sektöründe kalitenin arttırılması, uygulamada karşılaşılan sorunlar, standartların belirlenmesi ve kriterler hakkında konuşuldu. Konferansa Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Hollanda Rotterdam islam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmed Akgündüz, Al-Jawhara Otel Genel Müdürü Hani Lashin, islami idrak Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hashim Kamali, insaniah Üniversitesi Rektörü Prof. Dato Wira gibi akademisyenler konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye'den de 35 basın mensubu konferansı izliyor. Jet Fadıl İslami usullere göre oteli anlattı Konferasnta konuşan Caprice Group Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Akgündüz, Türkiye'de İslami usullere uygun ilk otel olan Caprice Palas'ı açma fikrinin nasıl doğduğunu anlattı. Akgündüz, "1994 yılında ailemle birlikte tatile gitmek üzere yola çıktık. Bayanlar için ayrı havuzu olan bir otel aradık, iki gün gezdik, ancak tatil yapamadan eve geri dönmek zorunda kaldık. Aradan bir yıl geçmişti. Satılık bir otelle ilgili teklif geldi. Değerlendirdik ve satın alma kararı verdik. Oteldeki kumarhaneyi kapatıp bir mescit açtık. Alkol servisini kaldırdık. Otelde sunulan ürünlerin helal olmasına dikkat ettik. Bayanlar için ayrı havuz oluşturduk" dedi. "İnsanları helal endüstri konusunda eğitmeliyiz"

Programın açılışında konuşan Evrensel Kızılay Standartları Merkezi Malezya Başkanı Prof. Dr. İsmail İbrahim, "Otellerde namaz ve ezan saatleri bilinip, gerekli müeyyideler yerine getiriliyor mu? Kaldığımız otellerin ahlaki değerleri, inanç altyapısı nedir? islami standartlarda otel işletmek bizim vazifemizdir. Burada da Kur'an'ın ve Peygamberimizin öğretileri bize yol gösterecek. Helal gıda diyoruz, başka ülkelerden getiriyoruz. Niçin bunu Müslüman ülkelerden yapmayalım? Ürünlerin yüzde 80'i neden Müslüman olmayan ülkelerden gelsin ki? insanımızı helal endüstri konusunda eğitmeliyiz" diye konuştu.

Helal turizme Malezya'dan teşvik Konuşmasına, "Türkiye'den bu kadar fazla insanı ilk defa görüyorum" sözleriyle başlayan Malezya Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sahol Hamid Abu Bakar, "İslami camia alkollü içecek satıp mı para kazanacak? Yoksa İslami kuralları mı uygulayacak? İslami standartları tesis etmek çok önemli. Hükümetimiz İslami standartların tesisine yönelik teşviklere açıktır" dedi. “Oteller ‘helal’e göre düzenlenmeli” Başkanlığını Prof. Dr. Faridah Hassan'ın yaptığı oturumda Malezya İslami idrak Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Haşim Kamali, İslam ilkelerinde otel yönetimi ve işletmelerindeki uygulamaları anlattı.

Otellerin iç ve dış mimarisinin yanı sıra çalışan personelin giyimine ilişkin konuşan Prof. Dr. Kamali, "İslami ahlakın temelinde Allah'ın ihsan ettiği şeyleri göz önünde bulundurmak gerekir. Bu helal uygulamaların da esasıdır, insanlar eskiden helali sadece gıda için kullanıyorlardı. Artık bu, oteller için de kullanılmaya başlandı. Otelde sunulan yiyeceklerin helal olmasının yanında ezan, namaz saatleri ve en yakın ibadet yerlerini belirten bilgiler yer almalı" ifadelerini kullandı. Kaynak

0 comments

Yorum Gönderme

Yorum yazarken lütfen, hakaret, aşağılama ve küfüre yer vermeyin. Ayrıca Yorum kurallarına aykırı olduğnu düşündüğünüz veya rahatsız olduğunuz yorumları info@islamioteller.net'e bildirebilirsiniz.Teşekkürler...

 
İslami Oteller Hakkımızda ve İletişim İslami Termal Oteller İslami Tatil Köyleri Ege Bölgesi Otelleri Alanya Tatil Yerleri Tesettür Giyim Otel tavsiye et Gizlilik Sözleşmesi Reklam