İslami Oteller
Alternatif Tatil Merkezleri bilgi edinme merkezi... İçkisiz, diskosuz ve tesettürlü hanımlara uygun imkanları olan aile otelleri ve tatil köyleri hakkında aradığınız bütün güncel bilgiler...

Haşema yerine burkini, burkini modelleri, fiyatları

Uzunca bir süre dindar insanlar, özellikle dindar bayanlar denizden uzak kaldılar. Aslında ihtiyaç da hissetmiyorlardı denize. Onlar için plaja gitmekle meyhaneye, tavernaya gitmek arasında fark yoktu. Çok büyük bir çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede herkesi içkili, dansözlü mekanlara gitmeye, plajda soyunup yüzmeye, otellerde bütün günü yiyip içirerek boş boş geçirmeye ikna edemezsiniz.

Günümüzün kapitalistleri dini değerlerine bağlı Müslümanları modern tatil ve eğlence anlayışına uyduramayacaklarını anladıklarından, onların yaşam tarzına uygun tatil ve eğlence çeşitleri, türleri icat etmek gerektiğini anladılar. Devasa bir kitle hiç plaja gitmiyor, tatil yapmıyor, otellerde kalmıyordu. Bu kadar büyük bir ekonomik kaynak boşu boşuna bekliyordu. Çıkarların birinci sırada tutulduğu, materyalizmin (maddenin) mânâya galebe çaldığı günümüz kapitalist sisteminde bu düşünce yavaş yavaş hayata geçti.

İlk olarak tesettürlü bay ve bayanların da tatile ihtiyacı olduğu, onların da yüzmesi, eğlenmesi gerektiği ön kabulü pompalanarak "İslami Oteller" açıldı peş peşe. Bu bayanların havuzda, denizde giyebilecekleri tesettür mayoları (haşema adıyla ünlendi bunlar) ürettiler. Geçtiğimiz yıla kadar bayan haşemaların hepsi aynı modeldi. Hepsi vücudu tamamen kapatıyordu. Sonra "az dindarlar" için yarım tesettür mayolar çıktı piyasaya. Bunlar kolları ve dizden aşağısını açıkta bırakan tesettür mayolardı.

Şimdilerde ise burkini moda oldu. Klasik tesettür mayolara göre daha az su tutma özelliği olan bu yeni tür haşemalar biraz da dalgıç kıyafetlerine benziyor. Burkini adı "burka" ve "bikini" kelimelerinin birleşiminden meydana geliyor. Burkiniler üstü tunik, altı ise geniş kesim bir pantolondan mevcut. Haşemaların tamamı suyu gördüğünde vücuda yapışıyor. Yani Din'in emrettiği tesettür kuralı olan "vücut hatlarının belli olmaması" ilkesine pek uymuyor haşemalar. Burkini bu sorunu hallediyor mu bilemiyoruz henüz.

Burkini Avustralyalı tesettürlü bir hanım olan Aheda Zanetti tarafından geliştirilmiş. Sporu, yüzmeyi çok seven bu hanım yıllarca uğraşmış, düşünmüş, taşınmış ve burkiniyi icat etmiş. Şimdilerde burkini yurtdışında Türkiye'de olduğundan daha moda. Tesettürlü bayanlar çok ilgi gösteriyormuş.

Türikye'de de bulmak mümkün bu tarz mayoları. Bir çok tesettür mağazasında şu anda satışta. Fiyatları ise 200 ile 300 arasında değişiyor. Bazı internet sitelerinde 80 liraya burkini adı altında bu tarz mayolar satılıyor ama markası "burqini" mi onu iyi incelemek gerekiyor.

1 comment

Adsız dedi ki...

'az dindarlar' derken, yalnızca Allah'ın bileceği ve son nefesine kadar kimsenin kendinden bile asla emin olamayacağı imandan bahsetmediğinizi umarım. Gerçek bir dindar yaratılan kimsenin kalbini Rabbinden başkasının bilmeyeceğini ve başkasını kınayıp, sınıflandırmanın hadsizliğinden korkulması gerektiğini bilir. İnşallah yanlış anlamışımdır. Allah hepimizin kalbine şevkat ve iman versin bizleri affetsin :)

15 Temmuz 2014 14:40

Yorum Gönder

Yorum yazarken lütfen, hakaret, aşağılama ve küfüre yer vermeyin. Ayrıca Yorum kurallarına aykırı olduğnu düşündüğünüz veya rahatsız olduğunuz yorumları info@islamioteller.net'e bildirebilirsiniz.Teşekkürler...

 
İslami Oteller Hakkımızda ve İletişim İslami Termal Oteller İslami Tatil Köyleri Ege Bölgesi Otelleri Alanya Tatil Yerleri Tesettür Giyim Otel tavsiye et Gizlilik Sözleşmesi Reklam